28 listopada w Katowicach, nasz śląski oddział zorganizował debatę pt. „Porozmawiajmy o UE”. Młodą Prawicę reprezentował Aleksander Wencel, prezes naszego stowarzyszenia na śląsku, oprócz którego debatowali: Mateusz Pojda (Młodzi .N), Łukasz Borkowski (Stowarzyszenie MD) oraz Paweł Szkatuła (Forum Młodych PiS). Dyskutujący rozmawiali o czterech głównych tematach:

 

  1. Czy Polska powinna przyjąć uchodźców w ramach unijnego systemu relokacji, czy raczej zwiększyć swoje wsparcie finansowe na terytorium krajów, gdzie toczy się konflikt zbrojny?
  2. Czy i kiedy Polska powinna wejść do strefy euro?
  3. Czy Polska powinna wspierać dążenia federalistyczne m. in Francji, czy opowiedzieć się za Europą ojczyzn postulowaną przez kraje Europy środkowo – wschodniej?
  4. Czy wyjście UK z UE osłabi pozycję Polski na forum Wspólnoty?

Była to już kolejna debata organizowana właśnie przez oddział śląski – tak ideę organizacji dyskusji w Katowicach skomentował Aleksander Wencel:

Prezes oddziału śląskiego, Aleksander Wencel

 

Organizacja debat jest moim autorskim pomysłem. Od początku istnienia oddziału na Śląsku miałem w głowie utworzenie czegoś, na kształt ośrodka debatanckiego w Katowicach, sercu województwa śląskiego. Udało się, mamy dobrze zapowiadający się projekt, czyli debaty raz w miesiącu, w centrum Katowic. Projekt ma służyć aktywizacji młodzieży w województwie śląskim oraz budować międzypartyjne porozumienie i merytoryczną dyskusję. Jednym z celów statutowych Młodej Prawicy

jest przecież podnoszenie kultury politycznej młodych Polaków.

Cała debata jest do odsłuchania pod linkiem: https://www.facebook.com/588340271359779/videos/729633543897117/ .