– Nasza konferencja prasowa została zwołana nie z powodu kłamstwa historycznego, a z powodu antypolskiej narracji. Chodziło nam o to, żeby Brygadę Świętokrzyską nie pokazywać wyłącznie w złym świetle. Przyznaliśmy posłance rację, że niektórzy członkowie kolaborowali z nazistami. – wyjaśnia Olaf Kaszyński.

26 lutego członkowie stowarzyszenia „Młoda Prawica” z oddziału w Wielkopolsce zorganizowali konferencję prasową przed biurem poseł Pauliny Henning-Kloski z Nowoczesnej. Jakub Eltman, po przedstawieniu dwóch nowych działaczy z Gniezna: Mateusza Bartkowicz i Olafa Kaszyńskiego, wyraził sprzeciw, wobec haniebnych słów poseł wypowiedzianych w programie „Minęła 8” w TVP INFO. Warto zaznaczyć, że nowi członkowie działali wcześniej w „Młodzi dla Wolności”, a teraz postanowili dołączyć do obozu Zjednoczonej Prawicy, wspierając swoim zaangażowaniem w sprawy społeczne „Młodą Prawicę”.

– Poseł powiedziała, że jeszcze rok temu nikt nie mówił o „polskim holokauście”, starała się w ten sposób zaatakować polski rząd. Jest to nieprawda, gdyż w 2012 roku Barack Obama mówił o „polskich obozach śmierci”, jednak wypowiedź, która przykuła uwagę mediów, dotyczyła współpracy Polaków z Niemcami. Jeżeli okupowany jest kilkunastomilionowy kraj, to oczywistym jest to, że zdarzają się kolaboranci, również wśród Żydów czy innych narodowości, o czym pani poseł nie raczyła wspomnieć. Jeżeli chodzi o Narodowe Siły Zbrojne, to my jako Młoda Prawica nie mówimy, iż jest to kłamstwo, ale pani poseł oskarżyła Brygadę Świętokrzyską o to, że współpracowała z Niemcami. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkie działania NSZ były dobre, jednak Polska jest w tak trudnym okresie, kiedy nasz kraj jest atakowany ze wszystkich stron i takie wypowiedzi w takim czasie mogą być porównywalne do tej antypolskiej narracji. – tłumaczył Mateusz Barkowicz.

Ostatecznie nasi działacze spotkali się w świetle kamer z Panią Poseł wymieniając się oświadczeniami. Niestety część dyskusji, która toczyła się w biurze poselskim została zmanipulowana w mediach społecznościowych, poprzez ucięcie wypowiedzi Jakuba Eltmana, w której przyznaje, że Pani Poseł nie kłamała, a następnie wymienia zasługi Brygady Świętokrzyskiej, o których przedstawicielka wyborców z okręgu konińsko-gnieźnieńskiego najwyraźniej zapomniała. Jakub Eltman kładzie nacisk na źle rozłożone akcenty w narracji historycznej i pominięcie istotnych faktów potwierdzanych przez Instytut Pamięci Narodowej w 2018 roku.

zdjęcia: gniezno24.com

media o nas:

Wywiad Mateusza Andrzejewskiego i Jakuba Eltmana w programie „Temat Dnia” na antenie TVP3 Poznań
onet.pl
Radio Poznań
Tv Gniezno
Tv Gniezno
gniezno24.com
moje-gniezno.pl
gniezno.naszemiasto.pl
informacjelokalne.pl