Pierwszego marca o godzinie 17:30 przy skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach odbyła się główna część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.Wspominano członków Narodowych Sił Zbrojnych, Wolności i Niezawisłości a także Armii Krajowej – wszystkich ludzi bestialsko zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 1944-1956. W uroczystości upamiętnienia podziemia antykomunistycznego wzięli udział także członkowie świętokrzyskiego zarządu Młodej Prawicy, stawiając pod pomnikiem symboliczny znicz i wiązankę.

   Obchody dnia wyklętych w Kielcach

Jeszcze w tym samym tygodniu Międzynarodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych odbył się także w Opatowie – jednym z miast powiatowych województwa Świętokrzyskiego. Współorganizatorami imprezy był zarząd lokalnego koła Młodej Prawicy, Stowarzyszenie Region Świętokrzyski, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Opatowskiej oraz Opatowski Ośrodek Kultury.

„Żołnierze wyklęci, których pamięć dzisiaj czcimy, to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu Związkowi Radzieckiemu”

-Powiedział Prezes Stowarzyszenia Region Świętokrzyski- Grzegorz Gajewski.

Podobnie jak w Kielcach poprzez odczytanie apelu poległych za ojczyznę zostały wspomniane ofiary Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Delegacje organizatorów złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego. Na sam koniec został zaśpiewany hymn narodowy. W dzisiejszych czasach potrzebujemy autorytetów w których możemy odnaleźć nadzieję i wzorce do naśladowania.

  Obchody dnia wyklętych w Opatowie

Ci ludzie po mimo przegranej sytuacji  znaleźli motywację walki do samego końca. My – żyjący w demokratycznym państwie prawa wspominamy ich serdecznie, ale czy naśladujemy?